Црква „Св. Богородица“ - Ботун (нова)

црква во селото Ботун
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Дебарца 14.jpg

Поглед на црквата во Ботунскиот манастир

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Координати 41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972Координати: 41°17′08″N 20°46′47″E / 41.28556° СГШ; 20.77972° ИГД / 41.28556; 20.77972
Место Ботун
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1991
Архитектонски опис

Света Богородица — главна манастирска црква на новоизградениот Ботунски манастир, сместен во непосредна близина на селото Ботун. Храмот е обновен врз основа на истоимена црква од средниот век.

Црквата, како и целиот манастир, е под влијание на изградбата на новиот автопат Кичево-Охрид, кој ќе поминува во нивна непосредна близина, а моментално нивниот пристап е отежнат поради самата изградба на автопатот.

Црквата започнала да се гради во 1991 година.

ГалеријаУреди

Манастирската црква

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди