Црква „Св. Атанасиј“ - Чучулигово (Серско, XIX век)

црква во Чучулигово, Серско од 1891 г.

Свети Атанасиј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Чулулигово, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Карта
41°6′31.4″N 23°20′3.2″E / 41.108722° СГШ; 23.334222° ИГД / 41.108722; 23.334222
МестоЧучулигово, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1891
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја

уреди

Црквата е изградена во 1891 и се наоѓа во центарот на селото. Осветена е во 1929 г. Претставува базилика со купола и камбанарија. Поради порастот на населението во 1972 г. веднаш до неа е изградедена новата истоимена црква „Свети Атанасиј“.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Ἀθανασίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 декември 2017.