Црква „Св. Атанасиј“ - Ланга (Костурско)

црква во Ланга, Костурско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Ланга, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Карта
40°21′9.8″N 21°4′51.6″E / 40.352722° СГШ; 21.081000° ИГД / 40.352722; 21.081000
МестоЛанга, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Историја

уреди

Црквата е гробишна, сместен на северниот крај на селото. Ова е стар храм, изграден од некогашното македонско население пред трајното населување на сегашните Качауни дојдени од Епир. Внатре се чуваат вредни икони.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2010. Посетено на 18 февруари 2021.