Црква „Св. Атанасиј“ - Кадиново (стара)

црква во Кадиново, Ениџевардарско

Свети Атанасиј (грчки: Άγιος Αθανάσιος) — преродбеничка црква во селото Кадиново, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
Карта
40°45′36″N 22°16′24″E / 40.76000° СГШ; 22.27333° ИГД / 40.76000; 22.27333Координати: 40°45′36″N 22°16′24″E / 40.76000° СГШ; 22.27333° ИГД / 40.76000; 22.27333
МестоКадиново, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Стилпреродбенички
Изградба1806
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Црквата е гробишен грам сместен северно од селото. Изграден е на почетокот на XIX век,[1] судејќи по фреската „Благовештение“, датирана 1806 г. Според кукушкиот околиски училиштен инспектор Никола Хрлев во 1909 г. црквата, заедно со целото село била врховенството на Бугарската егзархија, но немала никаков имот.[2]

Во центарот на селото се наоѓа истоимената црква „Св. Атанасиј“, која е поголема и изградена многу подоцна.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Γαλατάδες“. Δήμος Πέλλας. Посетено на 8 јануари 2016.
  2. Хърлев, Никола (1998). Рапорт по ревизията на селските български училища в Ениджевардарската кааза през м. март 1909 год. – В: Извори за българската етнография, том 3: Етнография на Македония. Материали из архивното наследство. София: Македонски научен институт, Етнографски институт с музей, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“. стр. 83.