Црква „Св. Атанасиј“ - Долно Чичево

црква во селото Долно Чичево

Свети Атанасиј — македонска православна црква, главната селска црква во велешкото село Долно Чичево.[1]

Свети Атанасиј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба

Карта

Координати 41°32′58.9″N 21°52′35.9″E / 41.549694° СГШ; 21.876639° ИГД / 41.549694; 21.876639
Место Долно Чичево
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1880
Завршено 1890
Живопис 1891
Архитектонски опис

Црквата е градена е во периодот од 1880 до 1890 година. Фрескоживописана е во 1891 година. Црквата се наоѓа во многу лоша состојба.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди