Црква „Св. Атанасиј“ - Богданци

црква во Богданци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црквата „Свети Атанасиј“ (cropped).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Богданска
Местоположба

Координати 41°12′14.4″N 22°34′34.9″E / 41.204000° СГШ; 22.576361° ИГД / 41.204000; 22.576361Координати: 41°12′14.4″N 22°34′34.9″E / 41.204000° СГШ; 22.576361° ИГД / 41.204000; 22.576361
Место Богданци
Општина Богданци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Атанасиј — главна црква во Богданци и седиште на Богданската парохија.[1] Црквата е сместена во центарот на градот.

ИсторијаУреди

Првичната црква била изградена во првата половина на XIX век, која низ историјата била неколкупати обновувана, главно, со парични прилози на месното христијанско православно население.[2]

ПожарУреди

Црквата била оштетена во пожар, кој ја зафатил утрото на 26 декември 2014 година. Во пожарот била зафатена внатрешноста на самата црква и кровот, додека иконите биле споасени благодарение на свештениците и месното население. При гаснењето на пожарот учествувале противпожарни возила од Гевгелија, месното население, но и ученици од гимназијата во непосредна близина на храмот.[3]

На 20 јануари 2015 година бил осветен камен-темелник на новата црква, која се гради на местото на опожарената. Новата црква се гради по проект на архитектот Благој Здравев од Штип, којшто веќе подготвениот проект го донирал на епархијата за побрза изградба на новата црква, а градежните дејства ги извршува претпријатието ГЕ-ГЕ Професионал од Богданци. Црквата се гради со средства од Повардарската епархија, како и со доброволни прилози на верниците.[4]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата е трикорабна, а нејзините сводови се покриени со рамни дрвени тавани, при што средишниот кораб ги надвишува страничните. Покривната конструкција е изградена на две води. Внатрешноста на црквата е делумно живописана, што е најзабележително во горните делови од средишниот кораб, чии фрески потекнуваат од XIX век. Иконостасот е со стари царски двери, изработени во резба со мотиви од растителен и животински свет, како и стари икони кои потекнуваат од XIX век. Во 1983/84 година била изградена нова камбанарија со градски часовник во нејзиниот горен дел, а во 1986/87 била изградена и крштилница, осветена со благослов на тогашниот поглавар на МПЦ г.г. Гаврил.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Цркви во Богданци“. Повардарска епархија.
  3. „Изгоре црквата „Св. Атанасиј Велики" во Богданци“. Нова Македонија. Скопје. 26 декември 2014. Посетено на 26 декември 2014.
  4. Освет на камен-темелник на нова црква

Надворешни врскиУреди