Богданска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Богданска парохија — парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Гевгелија и е со седиште во Богданци во црквата „Св. Атанасиј“. Во составот на ова парохија е гратчето Богданци и селото Ѓавато.[1]

Цркви и манастириУреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“ Богданци XIX век
(главна парохиска црква)
 
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ѓавато 1834  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°12′14.4″N 22°34′34.9″E / 41.204000° СГШ; 22.576361° ИГД / 41.204000; 22.576361