Црква „Св. Архангел Михаил“ - Лесново

црква на Лесновскиот манастир
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Св. Архангел Михаил.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба
Координати 42°00′47.5″N 22°13′41.4″E / 42.013194° СГШ; 22.228167° ИГД / 42.013194; 22.228167Координати: 42°00′47.5″N 22°13′41.4″E / 42.013194° СГШ; 22.228167° ИГД / 42.013194; 22.228167
Населено место Лесново
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Завршено 11 век
Осветување 1347
Живопис 14 век
Ктитор Свети Гаврил Лесновски
Зограф Петре Филиповски – Гарката и непознати автори
Водство Игумен Дамскин
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Свети Архангел Михаил“ — соборен храм во манастирот „Свети Гаврил Лесновски“ во Лесново, Пробиштипско.

Старешина на Лесновскиот манастир од 2007 година е Игумен Дамаскин. Во составот на манастирското братство има уште двајца јеромонаси, двајца монаси, еден јероѓакон и искушеници.[1]

ИсторијаУреди

Според најстарото житие на свети Гаврил Лесновски, напишано од Станислав Граматик во 1330 година, овој храм и манастирот потекнуваат од 11 век, основан од Свети Гаврил Лесновски, посветен на Свети Архангел Михаил. Возобновен е во 1341 година од Деспот Јован Оливер. Фрескоживописот е завршен во 1347 година најверојатно од четворица зографи. Иконостасот е во длабока резба од 1811-1814, прво дело на тајфата на Петре Филиповски – Гарката.[1]

ЗначењеУреди

Манастирот Св. Гаврил Лесновски е еден од најзначајните и најубавите средновековни и сакрални споменици на културата, не само во Република Македонија туку и пошироко. Не само што со своето богатство и содржини на Иконостасот и фреско-сликарството претставува голема мистерија, туку тој е познат и по својата моќ да лекува болни лица. Селаните веруваат дека светецот Св. Гаврил Лесновски ги штити нив, нивното село и манастирот и дека неговиот дух се појавува во одредени периоди од годината. Тие исто така веруваат дека не случајно тука се настанати и селото и манастирот и со гордост истакнуваат дека овој простор е библиски.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди