Црква „Св. Архангел Михаил“ - Џепиште

црква во селото Џепиште

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во дебарското село Џепиште, Македонија.

Свети Архангел Михаил

Воздушен поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°26′29.6″N 20°31′55.8″E / 41.441556° СГШ; 20.532167° ИГД / 41.441556; 20.532167
Место Џепиште
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба XIX век/1996-1997
Живопис 1874
Зограф Крсте Мисков
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во маалото Краста, каде се наоѓаат и селските православни гробишта.[1]

Историја

уреди

Црквата била подигната во текот на XIX век, односно во 1874 година.[1] Била обновена во 1996/1997 година од жителите што се иселени од селото.[2]

Пред да биде изградена денешната црква во 1874 година, на тоа место се наоѓала црквичка направена од плута.[1]

Архитектура

уреди

Фрескоживопис

уреди

Истата година кога била изградена, црквата била зографисана од страна на Крсте Мисков од селото Галичник.[1]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Филиповиќ, Миленко (1940). Голо Брдо - белешке о насељима, порекло становништва, народном животу и обичајима (српски). Скопје: Штампарија „Јужна Србија“. стр. 29.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-10.

Надворешни врски

уреди