Црква „Св. Антониј“ - Лелово

црква во Лелово, Кукушко

Свети Антониј (грчки: Αγίου Αντωνίου) — црква во селото Лелово, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во составот на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Антониј
Αγίου Αντωνίου
41°6′42.7″N 23°3′30.3″E / 41.111861° СГШ; 23.058417° ИГД / 41.111861; 23.058417Координати: 41°6′42.7″N 23°3′30.3″E / 41.111861° СГШ; 23.058417° ИГД / 41.111861; 23.058417
МестоЛелово, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1880
Управа
Архијерејско намесништвоКрушевско-папратско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Црквата е изградена во 1880 г. и претставува голема камена градба со припрата и женска црква над неа. Има дрвени столбови премачкани со гипс. Амвонот, иконостасот и балдахинот се насликани и живописани.[1]

Храмот е прогласен за историски споменик на 30 јануари 1985 г.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΕ/Β1/Φ34/67501/1505 π.ε./9-1-1985 - ΦΕΚ 49/Β/30-1-1985“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 21 октомври 2014.