Црква „Св. Јован Крстител“ - Горни Балван

црква во селото Горни Балван
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Горни Балван 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба

Координати 41°50′35.49″N 22°12′04.3″E / 41.8431917° СГШ; 22.201194° ИГД / 41.8431917; 22.201194Координати: 41°50′35.49″N 22°12′04.3″E / 41.8431917° СГШ; 22.201194° ИГД / 41.8431917; 22.201194
Место Горни Балван
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба XIX век
Осветување XIX век
Живопис 1878
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — главна селска црква во штипското село Горни Балван, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата е сместена во самото село, веднаш по последните селски куќи.

ИсторијаУреди

Црквата била подигната и осветена во XIX век. Нема податоци од кого е осветена.[2]

АрхитектураУреди

ФрескоживописУреди

Црквата е фрескоживописана во 1878 година. Нема податок чие дело бил фрескоживописот.[2]

Единствено има сознанија дека во нејзе работеле претставниците на Дебарската школа, Исаија и Кузман Фрчковски. [3]

ИконостасУреди

Црквата поседува иконостас, а иконите во него се од истиот период како и самата црква. Нема податоци чие дело се насликаните икони.[2]

Во 1896 година, икони за храмот насликал и Данаил Штипјанецот.[4]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Горнобалванска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 2021-01-27.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. Софија: Наука и изкуство. стр. 217.
  4. Гергова, Иванка (2010). „Зограф Данаил Штипјанецот“ (PDF). Патримониум. 7–8: 420. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врскиУреди