Горнобалванска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Горнобалванска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во селото Крупиште. Парохијата ги опфаќа селата: Врсаково, Горни Балван, Горно Трогерци, Долни Балван, Долно Трогерци, Крупиште, Сарчиево и Судик. Во рамки на парохијата влегуваат и штипските населби: Три Чешми и Свињогојство.[1]

Црквата „Св. Никола“ во Крупиште е парохиско седиште

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Крупиште
(парохиско седиште)
1625  
Црква „Св. Јован Крстител“ Горни Балван XIX век  
Црква „Св. Троица“ Горно Трогерци XIX век  
Црква „Св. Петар и Павле“ Горно Трогерци  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Долни Балван  
Црква „Вознесение Христово“ Долно Трогерци  
Црква „Св. Петка“ Сарчиево 1973
Црква „Св. Петка“ Судик XIX век
Црква „Св. Илија“ Три Чешми  
Црква „Св. Богородица“ Свињогојство 1978
Црква „Св. Петка“ Свињогојство 1975

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Горнобалванска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°50′26″N 22°15′20″E / 41.84056° СГШ; 22.25556° ИГД / 41.84056; 22.25556