Црква „Св. Јован Богослов“ - Негуш

црква во Негуш, Егејска Македонија

Свети Јован Богослов (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Ιωάννου Θεολόγου) — црква во градот Негуш, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Јован Богослов
Αγίου Ιωάννου Θεολόγου
40°37′14.7″N 22°4′7.6″E / 40.620750° СГШ; 22.068778° ИГД / 40.620750; 22.068778Координати: 40°37′14.7″N 22°4′7.6″E / 40.620750° СГШ; 22.068778° ИГД / 40.620750; 22.068778
МестоНегуш
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Изградба1822 - 1830
Управа
Архијерејско намесништвоНегушко
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Црквата е сместена на истоимениот рид јужно од градот. Изградена е од 1822 до 1830 г. од месното население на местото на постар храм по завршетокот на Негушкото востание. Првично била параклис на „Преображение Христово“. Низ годините претрпела интервенции и додавки, претежно на покривот.[1]

Градбата претставува трикорабна базилика без купола и површина од 200 м2. Средишниот кораб е подигнат. Храмот нема живопис, но има вредни икони како таа на Свети Јован Богослов и Пресвета Богородица Поширока од небесата, дела на негушките зографи Христодулос Матеу и Апостолос Хасјурас. Иконостасот е дрвен, резбан и со мали икони.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Κύρου, Νίκος, Ολυμπία Τσίτση (Επιμέλεια) (2005). Οι εκκλησίες της Νάουσας. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σχ. έτους 1999 – 2000 (PDF). Νάουσα: 3ο Γυμνάσιο Νάουσας. стр. 39.