Црква „Св. Јован“ - Дебриште

црква во Дебриште, Општина Росоман
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′30″N 21°52′49″E / 41.45833° СГШ; 21.88028° ИГД / 41.45833; 21.88028Координати: 41°27′30″N 21°52′49″E / 41.45833° СГШ; 21.88028° ИГД / 41.45833; 21.88028
Место Дебриште
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба XIX век
Живопис 1873
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Николаправославна црква во кавадаречкото село Дебриште, Општина Росоман, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата изградена во втората половина на XIX век. Над западниот влез, во нишата е насликан покровителот Свети Јован Крстител, како и годината на живописувањето на црквата — 1873. Ова е мал храм со отворени тремови од јужната и северната страна кои се во урнатини. Внатрешниот свод е со рамна дрвена таваница. На јужниот ѕид од внатрешната страна има натпис на зографите: „Из руки Петре и син его Глигур из Дебор село Тресанче 1873“. Зачувани се фрески во наосот и олтарот, но се во лоша состојба. Има икони од XIX век.[1][2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Св. Јован Крстител, с. Дебриште“. Културно и национално наследство на Кавадарци. Посетено на 22 мај 2016.[мртва врска]
  2. „Росоманска парохија - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 3 јуни 2008. Посетено на 20 февруари 2014.