Црква „Св. Ѓорѓи“ - Чохалари

црква во Чохалари, Солунско

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — преродбеничка црква во селото Чохалари, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°41′56″N 22°36′16″E / 40.69889° СГШ; 22.60444° ИГД / 40.69889; 22.60444
МестоЧохалари, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Стилпреродбенички
Изградба1856
Управа
Архијерејско намесништвоКуфаловско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Црквата претставува трикорабна базилика типична за своето време. Според натписот над југоисточниот носач, изградена е во 1856 г. Храмот е живописан и на иконостасот има икони од XIX век.[1]

По Младотурската револуција во 1909 г. егзархистичките жители на Чохалари испратиле телеграма до Отоманскиот парламент со молба да им се даде делот од селското училиште кое им припаѓа, како и пристап до црквата направена со парите на сите селани, која во стариот режим им била дадена исклучиво на 19 патријаршистички семејства.[2]

Црквата е прогласена за историски споменик на 25 октомври 1994 г.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Β1/Φ34/45973/1002/7-10-1994 - ΦΕΚ 805/Β/25-10-1994“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-22. Посетено на 18 октомври 2014.
  2. Македония. Сборник от документи и материали, Издателство на БАН, София, 1978, стр. 527.