Параловски манастир

манастир во Македонија

Параловски манастирманастир во јужниот дел на Македонија, на западните падини на Селечка Планина, во близина на селото Паралово.[1]

Параловски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеПараловски манастир
Други имињаМанастир „Свети Ѓорѓи“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Георги
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Ѓорѓи“
Личности
Место
МестоПаралово, Општина Новаци Македонија Македонија
Координати41°02′24″N 21°33′38.7″E / 41.04000° СГШ; 21.560750° ИГД / 41.04000; 21.560750
Видливи остатоциедна црква, конаци, чешма, гроб и помошен објект
Отворен за јавностада
Други информации(Новачка парохија)

Историја

уреди

Манастирот бил подигнат во 1860 или 1876 година, веројатно на темелите од средновековен споменик.[2]

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конаци, чешма и помошен објект, а во негова непсоредна близина се наоѓа и гробот на македонскиот револуционер Ѓорѓи Сугарев. Во манастирот се верува дека е скриен еден прст од раката на Свети Ѓорѓи.[2]

Црква „Св. Ѓорѓи“

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Нејзината камбанарија е со квадратна основа и е прилепена до западната страна.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Паралово Архивирано на 1 април 2023 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски

уреди