Црква „Св. Ѓорѓи“ - Караџали (Лагадинско)

црква во Караџали, Лагадинско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Караџали, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°58′55.7″N 23°14′0.2″E / 40.982139° СГШ; 23.233389° ИГД / 40.982139; 23.233389Координати: 40°58′55.7″N 23°14′0.2″E / 40.982139° СГШ; 23.233389° ИГД / 40.982139; 23.233389
МестоКараџали, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1952
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1952 со средства на генералот Георгиос Дракопулос. Градбата претставува трикорабна базилика со повисок среден кораб. Во 2005 г. е обновена, при што е подигнат и параклисот „Св. Благовештение“.

Во парохијата влегуваат и црквите „Св. Антониј“ и „Св. Христофор“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 6 јануари 2018.