Црква „Св. Ѓорѓи“ - Календра

црква во Календра, Серско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Геди Дермен, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
41°5′49.0″N 23°25′16.2″E / 41.096944° СГШ; 23.421167° ИГД / 41.096944; 23.421167
МестоКалендра, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типбазилика
Завршена1922
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја

уреди

Црквата е гробишен храм во јужниот крај на селото. Изграден е во 1922 г. на местото на стариот храм уништен за време на Балканските војни. Во изградбата учествувале македонските староседелци и грчките доселеници од Мала Азија и Источна Тракија. За тоа сведочат дарителските натписи на иконите. Подоцна е подигната камбанарија, дрвената женска црква е заменета со армиранобетонска, покривот е нареден со ќерамиди е дограден е отворен нартекс на запад. Во 2001 г. почнало живописувањето на внатрешноста.

Во парохијата влегува и црквата „Св. Евстатиј“.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 7 јануари 2018.