Црква „Св. Ѓорѓи“ - Злести

црква во селото Злести

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Георги или Свети Ѓорѓија) — главна селска црква на селото Злести, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата заедно со камбанаријата и селските гробишта

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°16′52″N 20°49′50″E / 41.28111° СГШ; 20.83056° ИГД / 41.28111; 20.83056
Место Злести
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1892
Завршено 1899
Архитектонски опис

Историја

уреди

Црквата започнала да се гради во 1892 година[1], а била целосно завршена во 1899 година.

Црквата била ограбена во 2010 година, кога од нејзе биле одземени 1000 денари и една икона.[2]

На црквата траат градежни работи за обнова на покривот.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 30 август 2016.
  2. „Во Злести украдена икона на Свети Ѓорѓи“. OhridLive.com. Охрид. 25 јули 2010. Посетено на 30 август 2016.[мртва врска]

Надворешни врски

уреди