Црква „Св. Ѓорѓи“ - Зелјахово

црква во Зелјахово, Зихненско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Μητροπολιτικός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Зелјахово, Зихненско, Егејска Македонија. Претставува катедрален храм на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
41°1′48.5″N 23°49′42.8″E / 41.030139° СГШ; 23.828556° ИГД / 41.030139; 23.828556
МестоЗелјахово, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1835
Управа
Архијерејско намесништвоЗелјаховско
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Црквата е завршена во 1835 г. а живописот е изработен во 1865 г. Направена е од камен и има облик на базилика. На западната страна има женска црква. Во 1967 – 1973 г. храмот е изграден одново. Од старата црква се зачувани владичкиот престол, еден проскинитар, царските икони, преносливите икони и свеќниците.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Μητροπολιτικός Ναός Αγ. Γεωργίου Ζιχνών“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-05-21. Посетено на 20 мај 2014.