Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ежово

црква во Ежово, Нигритско

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Ежово, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Света Троица
Αγίας Τριάδος
40°51′31.4″N 23°39′14.3″E / 40.858722° СГШ; 23.653972° ИГД / 40.858722; 23.653972Координати: 40°51′31.4″N 23°39′14.3″E / 40.858722° СГШ; 23.653972° ИГД / 40.858722; 23.653972
МестоЕжово, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1926
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е гробишен храм, сместен на северниот крај на селото. Изградена е во 1926 г. На почетокот на XXI век е обновена и живописана. Во парохијата влегуваат и параклисите „Св. Никола“ и „Рождество на Пресв. Богородица“ од XIX век, како и средновековниот пештерен параклис „Св. Марина“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 24 октомври 2019.