Црква „Св. Ѓорѓи“ - Аканџали

црква во Аканџали, Дојранско, Егејска Македонија

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Аканџали, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Aγίου Γεωργίου
Карта
41°15′9.4″N 22°47′32.9″E / 41.252611° СГШ; 22.792472° ИГД / 41.252611; 22.792472Координати: 41°15′9.4″N 22°47′32.9″E / 41.252611° СГШ; 22.792472° ИГД / 41.252611; 22.792472
МестоАканџали, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1830
Управа
Архијерејско намесништвоПолјанско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Црквата е гробишен храм, сместен во југозападниот крај на селото. Изграден е во 1830 г.[1] Според Асен Василиев, црквата е дело на истакнатиот мијачки мајстор Андон Китанов (1829 – 1914).[2] Можно е да е дело на татко му Китан Петров (1793 – 1866).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Εκκλησίες και ξωκλήσια του τόπου μου“. Посетено на 27 јануари 2020.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 206.