Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Барово

црква во селото Барово, Македонија

Рождество на Пресвета Богородица (позната како Мала Богородица) — главна селска црква во демиркапиското село Барово, Македонија.[1][2]

Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°20′41″N 22°08′22″E / 41.34472° СГШ; 22.13944° ИГД / 41.34472; 22.13944
Место Барово
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1868
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Црквата се наоѓа над самото сретсело оставена во запуштена состојба и без прозорци.

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа на самото средиште на селото Барово.[3] До нејзе се пристапува по земјен пат од мостот над долот Студенец на главниот пат Демир Капија-Конопиште, кој поминува низ селото.

Историја

уреди

Црквата е подигната во 1868 година на место на стара црква.[3] Била обновена во 1934 година.[2][4]

Архитектура

уреди

Црквата претставува трикорабна градба со два реда колони и дрвени таваници. На нејзе има шест прозорци по три на јужната и на северната страна. Поседува два влеза на јужната и на северната страна.[2]

Фрескоживопис

уреди

Црквата е фрескоживописана. Тоа било направена за време на нејзината обнова во 1934 година од страна на Г. Донев од селото Гари.

Иконостас

уреди

На иконостасот се наоѓаат царски двери изработени од страна на Исаија Џиков од селото Осој, кој е потпишан на левото крило во долниот дел на дверите. Тие биле направени во 1870 година.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-08-22.
  3. 3,0 3,1 Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 317.
  4. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 22 август 2021.

Надворешни врски

уреди