Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Аргулица

црква во селото Аргулица
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Аргулица.jpg

Поглед на црквата
(во изградба)

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба
Координати 41°49′47.09″N 22°17′01.45″E / 41.8297472° СГШ; 22.2837361° ИГД / 41.8297472; 22.2837361Координати: 41°49′47.09″N 22°17′01.45″E / 41.8297472° СГШ; 22.2837361° ИГД / 41.8297472; 22.2837361
Место Аргулица
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — помала селска црква во изградба во штипското село Аргулица, Македонија.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа надвор од селото, во близина на Аргуличкиот манастир „Вознесение Христово“. До црквата, но и до манастирот, води ист земјен пат, кој се исклучува од локалниот асфалтен пат Аргулица-Бурилчево.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди