Црква „Вознесение Христово“ - Црвулево

црква во селото Црвулево, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Црвулево.jpg

Поглед на црквата од селото Црвулево

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба
Координати 41°48′36″N 22°17′32″E / 41.81000° СГШ; 22.29222° ИГД / 41.81000; 22.29222Координати: 41°48′36″N 22°17′32″E / 41.81000° СГШ; 22.29222° ИГД / 41.81000; 22.29222
Место Црвулево
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Вознесение Христово (или позната како Свети Спас) — главна селска црква во штипското село Црвулево, Македонија.

Црквата е сместена надвор од самото село, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа надвор од селото во насока кон селото Козјак.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди