Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Черешово (Драмско)

црква во Черешово, Драмско

Воведение на Пресвета Богородица (грчки: Εισόδια της Θεοτόκου Παγονερίου) — црква во селото Черешово, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Воведение на Пресвета Богородица
Εισόδια της Θεοτόκου
Карта
41°24′5″N 24°1′48″E / 41.40139° СГШ; 24.03000° ИГД / 41.40139; 24.03000
МестоЧерешово, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1835
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Црквата е изградена во 1835 г. според подоцнежен натпис, поставен на местото на постариот натпис над јужниот влез.[1][3] Градбата е трикорабна базилика со дрвен покрив и женска црква.[1][4] Има впечатлива камбанарија, изработена од делкан гранит. Според натписот на третиот кат, таа е направена од месни мајастори во 1881 г.[1][2] Ѕвоната се направени во 1832 г. Според легендата, жените на Черешово го собрале сет свој накит и откупиле друг од околните села за тие да се излеат.[2]

Внатре има извесни икони во уникатен стил.[3] На таванот над средишниот кораб е претставен Седржител. Забележителни се и владичкиот престол и амвонот.[1] Иконата на владичкиот престол е донесена од грчките доселеници од Мала Азија; дело е на Кирјаз од Енос (Енез) и изработена во 1812 г.[2] Според Георги Стрезов во 1891 г. во црквата се служело и на словенски и на грчки.[5]

На многу од преносливите икони има траги од стари кирилски натписи.[6]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 15 ноември 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Το Παγονέρι Δράμας“. DRAMAnia.gr. Посетено на 16 ноември 2014.
  3. 3,0 3,1 „Βυζαντινά Μνημεία“. Δήμος Νευροκοπίου. Посетено на 14 ноември 2014.
  4. „Εισόδια της Θεοτόκου Παγονερίου“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 14 ноември 2014.
  5. Стрезов, Георги (1891). „Два санджака отъ Источна Македония“ (PDF). Периодическо списание на Българското книжовно дружество въ Средѣцъ. Средѣцъ: Държавна печатница. Година Осма (XXXVII–XXXVIII): 12.
  6. Митринов, Георги (2018). „Българското възрожденско црковно-историческо наследство в Беломорието. ΙΙ. Надписи на икони и плащаници“ (PDF). Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“. София: Българска академия на науките. XXXI: 149–150.