Цецерлег (град)

Цецерлег (монголски: Цэцэрлэг, градина) — град во Монголија и главен град на покраината Архангај. Градот се наоѓа во североисточните падини на Хангајските планини, 400 км југозападно од Улан Батор. Цецерлег имал население од 16.553 во 2000, 16.618 во 2003 и 16.300 во 2006 година.[1].

Цецерлег
Цэцэрлэг
Град
Lama monastery in Tsetserleg
Потекло на името: монголски: Цэцэрлэг = градина
Земја Монголија
Покраина Архангај
Координати 47°28′37″N 101°27′01″E / 47.47694° N; 101.45028° E / 47.47694; 101.45028
Население 16.300 (2006)
Основано ~1680
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)133
License plate АР_ ( _ variable)
Местоположба на Цецерлег на картата на Монголија
Местоположба на Цецерлег на картата на Монголија

HistoryУреди

Цецерлег е антички културен и комерцијален центар. Некогаш бил центар на манастир, изграден од Првиот Халха Заја Пандита, Лувсанперенлеј. Тој во 1932 бил убиен а додека манастирот бил претворен во музеј.

 
Пазар во Цецерлег

Познати личностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Rural Powerty Reduction Programme