Северозападен округ (Боцвана)

Северозападниот округ е еден од окрузите во Боцвана. Округот е настанат во 2001 година со спојување на поранешните окрузи Чобе и Нгамиленд. На југозапад, запад, северозапад и север округот се граничи со Намибија, на југ со Централниот округ, на југозапад со Ганзи и исток со Зимбабве.

Северозападен округ
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 19°30′S 23°30′E / 19.500° ЈГШ; 23.500° ИГД / -19.500; 23.500Координати: 19°30′S 23°30′E / 19.500° ЈГШ; 23.500° ИГД / -19.500; 23.500
Држава Боцвана
Адм. центарМаун
Површина
 • Вкупна129.930 км2 (50,170 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно142.970
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Под-окрузи уреди

Округот е составен од подокрузите:

  • Хгами
  • Окаванго
  • Чобе

Поврзано уреди