Хуан Мануел Фанхио

аргентински автотркач

Хуан Мануел Фанхио (шпански: Juan Manuel Fangio; 24 јуни 1911, Балкарсе17 јули 1995, Буенос Аирес), често правописно неправилно Фанџоаргентински возач наФормула 1.

Хуан Мануел Фанхио
Juan Manuel Fangio
Фанхио во 1952 година
Роден(а)24 јуни 1911(1911-06-24)
Балкарсе, Аргентина
Починал(а)17 јули 1995(1995-07-17) (возр. 84)
Буенос Аирес, Аргентина
НационалностАргентина Аргентина

Фанхио доминирал во првата деценија од натпреварите во Формула 1. Освојио је пет титула најбољег возача сезоне:

  1. 1951 со тимот Алфа Ромео
  2. 1954 со Масерати
  3. 1955 со Мерцедес-Бенц
  4. 1956 со Ферари
  5. 1957 (повторно) со Масерати

Тој рекорд од пет титули го соборил Михаел Шумахер пола век подоцна.

Поврзано

уреди
 
Фанхио во олдтајмер, 1986 година

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди