Хохајм (Тирингија)

општина во Германија

Хохајм (германски: Hochheim) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Хохајм
Хохајм (Тирингија) is located in Германија
Хохајм (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ролф Јансон
Основни податоци
Површина 7,68 км2
Надм. височина 277 м
Население 503  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Местоположба на Хохајм во рамките на округот Гота
Карта
Координати 51°1′1″N 10°39′33″E / 51.01694° СГШ; 10.65917° ИГД / 51.01694; 10.65917Координати: 51°1′1″N 10°39′33″E / 51.01694° СГШ; 10.65917° ИГД / 51.01694; 10.65917

НаводиУреди