Хоенфелде (германски: Hohenfelde) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Грб на Хоенфелде
Хоенфелде (Плен) во рамките на Германија
Хоенфелде (Плен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Хајнрих Ефермеле
Основни податоци
Површина 10,54 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.016 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24257
Повик. бр. 04385
Местоположба на Хоенфелде во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°30′E / 54.367° СГШ; 10.500° ИГД / 54.367; 10.500

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)