Хоенлојбен (германски: Hohenleuben) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри северозападно од Грајц и 19 километри јужно од Гера.

Хоенлојбен
Црква во Хоенлојбен
Црква во Хоенлојбен
Црква во Хоенлојбен
Грб на Хоенлојбен
Хоенлојбен во рамките на Германија
Хоенлојбен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Клаус Келер
Основни податоци
Површина 9,52 км2
Надм. височина 395 м
Население 1.388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07958
Повик. бр. 036622
Портал www.leubatal.de
Местоположба на градот Хоенлојбен во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°43′0″N 12°3′0″E / 50.71667° СГШ; 12.05000° ИГД / 50.71667; 12.05000

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)