Ховахт (германски: Hohwacht) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа во рамките на областа Вагрија и нејзини делови се Ховахт, Хасберг, Нојдорф, Нидермиле и Шмидендорф. Селото било прв пат споменато во 1557 година како Хоенвахт (Hohenwacht).

Ховахт
Ховахт од југоисток
Ховахт од југоисток
Грб на Ховахт
Ховахт is located in Германија
Ховахт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Матијас Потрафки
Основни податоци
Површина 8,77 км2
Надм. височина 19 м
Население 844 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Ховахт во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°19′1″N 10°40′3″E / 54.31694° СГШ; 10.66750° ИГД / 54.31694; 10.66750Координати: 54°19′1″N 10°40′3″E / 54.31694° СГШ; 10.66750° ИГД / 54.31694; 10.66750

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди