Хиршфелд (Тирингија)

Хиршфелд (германски: Hirschfeld) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Хиршфелд
Црква во Хиршфелд
Црква во Хиршфелд
Црква во Хиршфелд
Хиршфелд (Тирингија) во рамките на Германија
Хиршфелд (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Градоначалник Инго Гибнер
Основни податоци
Површина 3,74 км2
Надм. височина 265−292 м
Население 115 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Хиршфелд во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°56′29″N 12°11′19″E / 50.94139° СГШ; 12.18861° ИГД / 50.94139; 12.18861

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)