Хивен (германски: Hüven) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хивен
Ветерница и воденица во Хивен
Ветерница и воденица во Хивен
Грб на Хивен
Хивен is located in Германија
Хивен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Зимоне Боргман (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,24 км2
Надм. височина 30 м
Население 542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49751
Повик. бр. 05952
Местоположба на Хивен во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°47′10″N 7°33′6″E / 52.78611° СГШ; 7.55167° ИГД / 52.78611; 7.55167Координати: 52°47′10″N 7°33′6″E / 52.78611° СГШ; 7.55167° ИГД / 52.78611; 7.55167

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа неколку километри јужно од ридската област Химлинг, сместена помеѓу градовите Папенбург на северозапад и Хазелине на југ.

Соседни општиниУреди

Хивен се граничи на север со општината Зегел, на исток со општината Лан, на југ со општината Леден и на запад со општината Грос Берсен.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди