Херцелска Гора

Херцелска Гора (хебрејски:הר הרצל, Har Hertzel) — планина која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Позната е и како ,,Мемориска Планина“. Посветена е на австриско-еврејскиот новинар и создавач на ционизмот, Теодор Херцел. Овде се наоѓа и неговиот гроб, односно во Јад Вашем.

главниот влез
PikiWiki Israel 12112 menorah sculptuer at mount herzl.jpg
Националните гробишта полицајци и војници

Националниот граѓански гробиштаУреди

Главните гробишта на водачи на држави Израел и важни личности.

Планината Herzl ПлазаУреди

На главниот плоштад, каде што на церемонијата на Денот на независноста на Израел почнува.

Herzl музејотУреди

Интерактивна музеј на планината. Herzl нуди увид во животот на Теодор Herzl, човекот зад сон на еврејска држава.

Спомен на жртвите на теророт во ИзраелУреди

Жртвите на акти на терор Спомен е главен споменик на сите израелски терор жртвите од 1851 до денес.

Меморијалните споменициУреди

Националните гробишта полицајци и војнициУреди

Главните гробишта на Израел паднати одбраната на земјата се наоѓа во северниот дел на планината.

Градина на исчезнатите војнициУреди

Спомен градина во меморијата на исчезнатите војници во Израел од 1914 до денес

Национален Спомен салаУреди

Сепак, главната меморија со имињата на сите паднати бранители на Израел од 1860 до денес. Салата беше отворен во 2015 година со нов споменик на Непознат Војник.

Гробот на Античка гробнициУреди

Еврејски пештерата-гробница од 2 храм бил откриен во 1954 година во воените гробишта

ГалеријаУреди

Планината на сеќавањеУреди

"Планината на сеќавањето (на жртвите на холокаустот)е продолжување на запад кон планината Herzl со 806 метри над морето. dediceted на Јад Вашем на врвот на планината.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°46′26.99″N 35°10′49.97″E / 31.7741639° СГШ; 35.1805472° ИГД / 31.7741639; 35.1805472