Гробот на Никанор

Координати: 31°47′35.48″N 35°14′41.56″E / 31.7931889° СГШ; 35.2448778° ИГД / 31.7931889; 35.2448778

Пештерата на Никанор е древна пештерата-гробница сместена на Скопуска Гора во Ерусалим, Израел. Ископувања во пештерата откриле костурницата се однесуваат на "Никанор творецот на вратата. Пештерата се наоѓа во Национална ботаничка градина на Израел врз основа на гората Scopus кампусот на Еврејски универзитет во Ерусалим.

На влезот на Пантеон

Националниот пантеон на Израел уреди

 
Гробниците на Pinsker и Ussishkin во пештерата

Во 1934 година, посмртните останки на Леон Pinsker од Одеса беа повторно закопани во пештерата Никанор, на иницијатива на Менахем Ussishkin, кој предвидуваше националниот пантеон на планината Scopus. Сепак, само друго лице погребан самиот Ussishkin, кој почина во 1941 година А националните водачи парцела е основана на Херцелска Гора по основањето на државата во 1948 година, делумно поради Монт Scopus стана енклава во Јорданскиот окупираната територија.

Надворешни врски уреди