Јад Вашем (хебрејски:יד ושם) — израелски меморијален центар на евреите кои биле погубени во Холокаустот. Овој музеј се наоѓа во Ерусалим, Израел, во близина на Кнесет. Бил изграден во 1953 година. За последен пат, музејот бил реновиран во 2005 година.

Јад Вашем
יָד וַשֵׁם
Yad Vashem View.jpg
Авионски поглед
Основан19 август 1953
МестоНа западната падина на Херцелска Гора, Ерусалим, Израел
ТипОфицијален споменик на жртвите на Холокаустот
Посетеностоколу 925.000 (2017)[1], 800.000 (2016 and 2015)[2]
Мреж. местоyadvashem.org

Музејот е формиран во 1953 година, во областа позната под името Кнесет.


ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°46′24″N 35°12′10″E / 31.77333° СГШ; 35.20278° ИГД / 31.77333; 35.20278

  1. http://www.yadvashem.org: yadvashem.org
  2. yadvashem.org 2016, vadvashem.org 2015