Херзел (Тирингија)

општина во Германија

Херзел (германски: Hörsel) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Била именувана по реката Херзел, која тече низ општината. Била создадена на 1 декември 2011 со спојување на поранешните општини Аспах, Ебенхајм, Фретштет, Херзелгау, Лауха, Мехтерштет, Метебах, Тојтлебен, Триглебен и Вајнгартен. Од март 1994, овие општини соработувале во општинската заедница Херзел. Оваа општинска заедница била распуштена на 1 декември 2011. Седиштето на општината и на поранешната општинска заедница е во Херзелгау.

Херзел
Херзел (Тирингија) is located in Германија
Херзел (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Основни податоци
Површина 11,53 км2
Надм. височина 300 м
Население 4.699 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 408 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Местоположба на Херзел во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°55′N 10°35′E / 50.917° СГШ; 10.583° ИГД / 50.917; 10.583Координати: 50°55′N 10°35′E / 50.917° СГШ; 10.583° ИГД / 50.917; 10.583

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)