Хенихен (германски: Hähnichen) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Окрузите Кволсдорф, Шпре и Требус се составен дел од општината. Црквата во Хенихен, повторно изградена во 1708/09, била првпат спомената во 1436.

Хенихен
Замок во Хенихен
Замок во Хенихен
Замок во Хенихен
Хенихен во рамките на Германија
Хенихен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ротенбург
Месни единици 4
Градоначалник Маргита Шлабиц
Основни податоци
Површина 49,60 км2
Надм. височина 152 м
Население 1.232 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02923
Повик. бр. 035894
Местоположба на Хенихен во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°22′0″N 14°52′0″E / 51.36667° СГШ; 14.86667° ИГД / 51.36667; 14.86667

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)