Харманли (бугарски: Харманли) – град во Република Бугарија, во југоисточниот дел на земјата. Градот е трет по важност во Хасковската Област и средиште на нејзиниот источен дел.

Харманли
Харманли
Град
Централен плоштад
Централен плоштад
Грб на Харманли
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bulgaria" does not existМестоположба на Харманли
Координати: 41°56′N 25°54′E / 41.933° СГШ; 25.900° ИГД / 41.933; 25.900
ДржаваБугарија
Област<Хасковска Област
Управа
 • ГрадоначалникМарија Киркова
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (декември 2009)
 • Вкупно18,557
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број6450
Повик. бр.0373
Културниот дом во Харманли

ГеографијаУреди

Градот Харманли се наоѓа во југоисточниот дел на Бугарија. Од престолнината Софија, градот е оддалечен 270 км, а од обласното седиште, градот Хасково, оддалечен е 33 км. Турската граница е оддалечена околу 50 км.

Подрачјето на Харманли се наоѓа во средишниот дел на Тракиската Рамнина. Северно од градот тече реката Марица, а јужно се издигаат последните, најисточни делови на планинската верига Родопи.

Климата во градот е изменето континентална.

ИсторијаУреди

Околината на Харманли првично била населена со Тракијци. После тоа со ова подрачје владеат Рим, Византија, средновековната Бугарија, а потоа паднало под османлиска власт. Под ова име населбата првпат се споменува во 1510 година. После 1878 година градот ѝ припаднал на новооснованата држава Бугарија.

НаселениеУреди

Според процените од 2007 година, Харманли имал околу 20 000 жители. Мнозинството од градското население се етнички Бугари, остатокот малобројни Роми. Последните дваесетина години градот го губи населението заради оддалеченоста на главните текови на развојот во земјата.

Мнозинската вероисповед е православна, а малцинската ислам.

Надворешни врскиУреди