Хаби (германски: Haby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хаби
Грб на Хаби
Хаби is located in Германија
Хаби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Основни податоци
Површина 5,79 км2
Надм. височина 16 м
Население 564 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24361
Повик. бр. 04356
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Хаби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°23′56″N 9°49′9″E / 54.39889° СГШ; 9.81917° ИГД / 54.39889; 9.81917Координати: 54°23′56″N 9°49′9″E / 54.39889° СГШ; 9.81917° ИГД / 54.39889; 9.81917

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)