Фудбалска репрезентација на Демократска Република Конго

Фудбалската репрезентација на Демократска Република Конго ја претставува Демократска Република Конго на меѓународни фудбалски натпреварувања и е под контрола на Конгоанската фудбалска федерација (Fédération Congolaise de Football-Association ). Репрезентацијата има прекар The Leopards (македонски: Леопардите).

 Демократска Република Конго
СојузКонгоанската фудбалска федерација
КонфедерацијаКАФ (Африка)
СелекторДемократска Република Конго Флорен Ибенге
КапитенЈусуф Мулумбу
Најдобар стрелецШабани Нонда (20)
Домашен стадионСтад де Мартир
ФИФА кодCOD
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално57 (јануари 2015)
Највисок51 (септември 2003)
Најнизок133 (октомври 2011)
Прв меѓународен натпревар
Flag of Congo Free State.svg Белгиско Конго 3–2 Северна Родезија
(Белгиско Конго, 1948)
Најголема победа
 Демократска Република Конго 10–1 Замбија 
(Киншаса, ДР Конго; 22 ноември 1969)
Најлош пораз
 Југославија 9–0 Flag of Zaire (1971–1997).svg Заир
(Гелзенкирхен, Германија; 18 јуни 1974)
Светско првенство
Учества1 (првпат во 1974)
Најдобар резултатпрва фаза 1974
Африкански куп на нации
Учества15
Најдобар резултатпобедници, 1968 и 1974

Репрезентацијата на Демократска Република Конго петнаесет пат учествувала на Африканскиот куп на нации. Најдобар пласман остварила во 1968 и 1974 година кога биле победници. До сега имаат еден настап на Светските првенства и тоа во 1974 година во Западна Германија. Официјален стадион на репрезентацијата е Стад де Мартир.