Фронсдорф (германски: Frohnsdorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Фронсдорф
Фронсдорф is located in Германија
Фронсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Градоначалник Дитмар Грајхен
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 220 м
Население 322  (31 декември 2006)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 034497
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Фронсдорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′9″N 12°35′9″E / 50.93583° СГШ; 12.58583° ИГД / 50.93583; 12.58583Координати: 50°56′9″N 12°35′9″E / 50.93583° СГШ; 12.58583° ИГД / 50.93583; 12.58583

НаводиУреди