Ернст Фридрих (Фриц) Кристоф Заукел (германски: Ernst Friedrich Christoph "Fritz" Sauckel; 27 октомври 1894 во Хасфурт16 октомври 1946 во Нирнберг) — германски нацистички злосторник одговорен за смрт и поробување на милиони луѓе.

Фриц Заукел
Заукел на Нирнбершкиот процес
Вршител на должноста царски гувернер на Слободната Држава Анхалт
На должноста
1933–1937
Премиер Алфред Фрајберг
Рудолф Јордан
Претходник Вилхелм Фридрих Лепер
Наследник Рудолф Јордан
Вршител на должноста царски гувернер на Слободната Држава Брауншвајг
На должноста
1935–1945
Премиер Дитрих Клагес
Претходник Вилхелм Лепер
Наследник Рудолф Јордан
Царски гувернер на Тирингија
На должноста
1933–1945
Премиер самиот
Вили Маршлер
Претходник тогаш воведена
Наследник никој
Министер-претседател на Тирингија
На должноста
1932–1933
Претходник Ервин Баум
Наследник Вили Маршлер
Гаулајтер на Тирингија
На должноста
1927–1945
Водач Адолф Хитлер
Претходник Артур Динтер
Наследник никој
Генерален ополномоштеник за труд
На должноста
21 март 1942 – мај 1945
Претходник тогаш воведена
Наследник никој
Лични податоци
Роден(а) 27 октомври 1894(1894-10-27)
Хасфурт, Кралство Баварија, Германско Царство
Починал(а) 16 октомври 1946(1946-10-16) (возр. 51)
Нирнберг, Германија
Партија Националсоцијалистичка германска работничка партија (NSDAP)
Сопружник Елизабет Вецел (в. 1924)
Деца 10
Професија морнар, фабрички работник

Поврзано Уреди