Франсис Галтон

(Пренасочено од Френсис Галтон)

Франсис Галон (14 февруари 1822, близу Спарлбурк, Бирмингем, Англија - 17 јануари 1911, во Грејшут Хаус, Хаслмер, Сари) — британски истражувач, антрополог и евгеничар.

Сер Франсис Галтон
Роден(а)16 февруари 1822(1822-02-16)
Бирмингем, Англија
Починал(а)17 јануари 1911(1911-01-17) (возр. 88)
Хаслмер, Сари, Англија
ЖивеалиштеАнглија
НационалностАнглиско
ПолињаАнтропологија и полиматика
УстановиМетеоролошки завот
Кралско географско друштво
ОбразованиеЛондонски Кралски Колеџ
Кембрички универзитет
МенториВилијам Хопкинс
Значајни студентиКарл Пирсон
Познат поЕвгеника
Галтонова плоча
Регресија (математика)
Стандардно отстапување
Прогностичка мапа
Поважни наградиМедал на Дарвин-Валас доделен од Лондонското Линеанско Друштво во 1908 година
Медал Копли (1910)

Галтон, братучед на Чарлс Дарвин, студирл медицина на Универзитетот Кембриџ, но никогаш не добил диплома. Како млад патувал низ Европа и Африка давајќи корисен придонес за зоологијата и географијата. Бил меѓу првите што ја виделе примената на Дарвиновата теорија за еволуцијата, за на крај да го смисли зборот евгеника за да ја означи науката за планирано човеково подобрување преку селективно парење. Неговата цел била не да создаде аристократска елита туку популација што целосно се состои од супериорни мажи и жени. Исто така, напишал важни дела за човековата интелегенција, земањето отпечатоци, применетата статистика, за близнаците, трансфузија на крвта, за криминалот, метеорологијата и за мерењата.

Користена литература

уреди