Фолерсрода (германски: Vollersroda) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Фолерсрода
Црква во Фолерсрода
Црква во Фолерсрода
Црква во Фолерсрода
Фолерсрода во рамките на Германија
Фолерсрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Кристине Милер
Основни податоци
Површина 2,58 км2
Надм. височина 342 м
Население 213 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 03643
Портал www.vollersroda.de
Местоположба на Фолерсрода во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′14″N 11°19′53″E / 50.93722° СГШ; 11.33139° ИГД / 50.93722; 11.33139

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)