Флете (германски: Flöthe) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Флете
Селската црква во Клајн Флете
Селската црква во Клајн Флете
Грб на Флете
Флете во рамките на Германија
Флете
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Одервалд
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Дитер Баси (Ние за Флете)
Основни податоци
Површина 18,84 км2
Надм. височина 137 м
Население 1.092 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38312
Повик. бр. 05341
Местоположба на Флете во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°05′0″N 10°29′0″E / 52.08333° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.08333; 10.48333Координати: 52°05′0″N 10°29′0″E / 52.08333° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.08333; 10.48333

ГеографијаУреди

Флете се наоѓа неколку километри југоисточно од слободниот град Залцгитер.

Општински единициУреди

Општината е поделена на следниве единици:

  • Грос Флете
  • Клајн Флете

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди