Филист

село и поранешна општина во Мекленбург-Западна Померанија, Германија

Филист (германски: Vielist) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2013 е дел од општината Грабовхефе.

Филист
Место во Грабовхефе
Црква во Филист
Црква во Филист
Црква во Филист
Грб на Филист
Филист во рамките на Германија
Филист
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Грабовхефе
Основни податоци
Површина 11,94 км2
Надм. височина 71 м
Население 467  (31 декември 2011)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 03991
Координати 53°33′11″N 12°38′12″E / 53.55306° СГШ; 12.63667° ИГД / 53.55306; 12.63667