Фес (град)

град во Мароко

Фес или Фез (арапски: فـاس [Фāс], француски: Fès) е третиот најголем град во Мароко, по Казабланка и Рабат, со население од 946 815 жители (според попис од 2004). Тој е главен град на регионот Фес-Булман.

Фес
فاس
Fès / Fas / ⴼⴰⵙ
Поглед на медината (стариот град) во Фес
Поглед на медината (стариот град) во Фес
Фес is located in Мароко
Фес
Фес
Локација во Мароко
Координати: 34°2′N 5°0′W / 34.033° СГШ; 5.000° ЗГД / 34.033; -5.000
Држава Мароко
РегионФес-Мекнес
Основан во789
Управа
 • ГрадоначалникИдриз Азами ал Идризи
Надм. вис.[1]&10000000000000410000000410 м
Население (2014)[2]
 • Вкупно1,112,072
Етнички групи
 • Арапи53.6%
 • Бербери32.7%
 • Мориски10.2%
 • други3.5%
Мреж. местоwww.fes-city.com

Фес е еден од четирите т.н. "империјални градови" (другите се Маракеш, Мекнес и Рабат). Градот е поделен на три дела: Фес-ал-Бали (стариот, заѕидан град), Фес-Џедид (новиот Фес, домот на Мелах) и Вил Нувеј, односно Ville Nouvelle (најновиот, создаден од французите дел на градот).

Фес бил основан од Идрис I во 789 година. Во 810, каироујинската џамија, една од најстарите и најголемите во Африка, била изградена од Идрис II, а споениот со неа универзитет бил основан во 859. Градот бил населен со муслимани од другите делови на Северна Африка, како и со Евреи кои имале свој четврт или Мелах во градот.

Панорамска глетка на Фес.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. "Fes, Kingdom of Morocco", Lat34North.com & Yahoo! Weather, 2009, webpages: L34-Fes and Yahoo-Fes-stats.
  2. Morocco 2014 Census

Надворешни врски уреди